ВИЗНАЧЕННЯ ПРІОРИТЕТНИХ НАПРЯМІВ РОЗВИТКУ І КОМЕРЦІАЛАЗАЦІЇ НАНОТЕХНОЛОГІЙ В УКРАЇНІ
Мета дослідження:
наукове обґрунтування пріоритетних напрямків науково-технічних досліджень в сфері нанотехнологій в Україні та визначення перспектив їх комерціалізації в економіці країни.
Завдання:
- Визначення пріоритетних напрямів досліджень і комерціалізації нанотехнологій в країнах світу
- Розробка методичного підходу до обґрунтування пріоритетних напрямів нанодосліджень в Україні
- Розробка методичних положень щодо прогнозування комерціалізації нанотехнологій в Україні
- Розробка методичних положень щодо оцінки потенціалу та готовності вітчизняних підприємств до реалізації комерційних проектів з впровадженням нанотехнологій
Основні положення дослідження:
- Єдиним шляхом для вирішення глобальних проблем як у країнах світу, так і в Україні є найшвидший перехід до нового технологічного укладу в економіці. Встановлено, що конвергенція NBIC-технологій є ключовим фактором нового технологічного укладу, визначено синергетичний ефект від розвитку нано-, біо- інфо-, когно- (NBIC)-технологій. Визначено, що саме нанотехнології створюють матеріальний базис нової економіки і слугують підґрунтям для розвитку біо-, інфо- і когно-технологій та їх застосування в технологіях основних галузей ядра нового технологічного укладу.
- До світових пріоритетів розвитку нанотехнологій в країнах світу відносяться: авіація і ракетно-космічна техніка, енергетика, конвергентні біотехнології для застосування у медицині, фармацевтичній і біотехнологічній промисловості, біоенергетиці і сільському господарстві.
- Співставлення основних пріоритетних напрямів розвитку нанотехнологій у США, Японії, ЄС, Німеччині, Росії та Україні відповідно до глобальних проблем, встановило, що найбільший потенціал комерціалізації в Україні мають нанотехнології, які задовольняють потреби у вирішені тільки двох глобальних проблем людства – депопуляції і старіння населення і перехід до нового технологічного укладу завдяки створенню нових матеріалів.
- Запропоновано методичний підхід до визначення змісту й послідовності етапів прогнозування комерціалізації нанотехнологій в Україні, який передбачає визначення пріоритетних напрямків науково-технічних досліджень у сфері нанотехнологій, визначення ступеня докомерційної підготовки нанотехнологій, прогнозування можливостей комерціалізації нанотехнологій на основі аналізу вітчизняного та світового досвіду
Рис. 1. Етапи прогнозування комерціалізації нанотехнологій в Україні
- На основі співставлення світових та вітчизняних тенденцій визначено та обґрунтовано як провідні науково-технічні напрямки у сфері нанотехнологій розробки наноматеріалів, нанобіотехнологій та наномедицини.
Рис. 2. Розподіл напрямків нанотехнологій у площині координат перспективності комерціалізації в Україні (розмір кола для кожного напрямку відповідає його коефіцієнту важливості)
- Розроблено методичний підхід щодо прогнозування комерціалізації нанотехнологій в економіці України, який ґрунтується на оцінці рівня патентного забезпечення використання науково-технічних розробок у сфері нанотехнологій. Реалізація запропонованого підходу показала, що найбільш перспективними для комерціалізації є розробки наноматеріалів та нанотехнологій у сільському господарстві, харчовій промисловості, машинобудуванні, хімічній промисловості, зокрема, фармацевтичній галузі та металургії, а також у медицині
- Розроблено методичні положення щодо оцінки потенціалу та спроможності вітчизняних підприємств до реалізації комерційних проектів із впровадженням нанотехнологій, які базуються на оцінці рівня та динаміки інноваційної активності, інвестиційного та кадрового забезпечення інноваційного розвитку підприємств за видами економічної діяльності. Проведений згідно із запропонованими методичними положеннями аналіз показав, що найбільш підготовленими до сприйняття та втілення нанотехнологій є підприємства машинобудування, харчової промисловості та металургійні підприємства.