МОДЕЛІ ОЦІНКИ НЕРІВНОМІРНОСТІ ТА ЦИКЛІЧНОЇ ДИНАМІКИ СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ РЕГІОНІВ УКРАЇНИ ТА РОСІЇ
Мета:
розробка комплексу моделей управління розвитком територій, використання якого дозволяє значно підвищити якість управлінських рішень щодо забезпечення стійкого соціально-економічного розвитку як окремих регіонів, так і країни в цілому.
Завдання:
- розробка загальної концепції та обґрунтування модельного базису оцінки та аналізу соціально-економічного розвитку регіонів;
- розробка моделей визначення соціально-економічної диференціації регіонів;
- розробка моделей кількісної оцінки рівня соціально-економічного розвитку регіонів;
- розробка концепції комплексної системи прогнозування нелінійної економічної динаміки регіону;
- розробка моделей прогнозування макроекономічних індикаторів з урахуванням циклоформуючих факторів;
- розробка концептуальних положень системи фінансового управління регіоном;
- розробка фінансової регіональної політики.
Основні положення дослідження
- Стійка тенденція посилення міжрегіональної соціально-економічної диференціації свідчить про зниження ефективності традиційних інструментів державного регулювання регіонального розвитку. В наслідок цього в системах управління розвитком територій особливого значення набуває розробка ефективних інструментів оцінки, аналізу й прогнозування соціально-економічного розвитку територій та вироблення рішень, спрямованих на попередження структурної кризи й забезпечення збалансованого розвитку територіальних систем. Розроблена концептуальна схема оцінки нерівномірності й циклічної динаміки розвитку регіонів дозволяє виявити причини та наслідки циклічності розвитку регіонів та запропонувати доцільні заходи регіональної політики.
- На основі використання сучасних методів багатомірного статистичного аналізу, економетричного моделювання й прогнозування здійснено оцінку стабільність груп регіонів за рівнем СЕР, визначити особливості їх структурної динаміки.
Рис. 1. Результати просторово-динамічної кластеризації регіонів України за рівнем СЕР за 2000-2009 рр.
- На основі моделей конвергенції і техніки аналізу панельних даних виявлено відсутність ефекту глобальної та наявність кластерної конвергенції регіонів, визначено ступінь адаптивності кластерних утворень до дестабілізуючих впливів на економіку регіонів.
- Запропоновано методичний підхід до прогнозування економічної динаміки територій, яка базується на прогнозуванні індикаторів циклічного розвитку, ідентифікації та оцінки циклоутворюючих факторів, визначенні зміни фаз циклу.
- Запропоновано моделі циклоутворень в динаміці індикаторів економічного розвитку, що дозволяють виділити цикли, які мають домінуючий вплив на динаміку розвитку, визначити можливість виникнення й наростання кризових і резонансних явищ у циклічній динаміці. Розроблено моделі класифікації фаз циклу і визначення ймовірності зміни фаз циклу на основі прихованої марківської моделі.
- Розроблено імітаційну модель державного фінансового регулювання соціально-економічного розвитку регіонів, що дозволяє оцінити наслідки різних варіантів розподілу бюджетних інвестицій, субвенцій, дотацій регіонам і обрати такий варіант, який забезпечує стійкі темпи росту національної економіки при зменшенні міжрегіональної диференціації. Розроблені альтернативні сценарії фіскальної політики, які передбачають зміну параметрів розподілу інвестиційних трансфертів (коштів регіонального розвитку), між групами регіонів-донорів та регіонів-реципієнтів. Показано, що найкращих значень інтегральний показник соціально-економічного розвитку регіонів досягає за умови реалізація прийнятої податкової і скоректованої бюджетної політики, спрямованої на пріоритетну підтримку регіонів, що виробляють продукцію з високою доданою вартістю.