Інформаційно-аналітична система супроводження бюджетного процесу на регіональному рівні (Харківська область)
за програмою «Інтелектуальна автоматизована інформаційно-аналітична система супроводження бюджетного процесу на базі вітчизняної суперЕОМ»
Мета дослідження:
формування інформаційного забезпечення та параметризації комплексу моделей інформаційно-аналітичної системи супроводження бюджетного процесу на регіональному рівні (ІАСБП) для аналізу і прогнозування розвитку, оцінки впливу фінансово-економічних регуляторів на економіку Харківської області та її бюджетну систему.
Завдання:
- виявлення особливостей функціонування економіки області з метою формування інформаційного забезпечення та параметризації комплексу моделей ІАСБП;
- аналіз та верифікація результатів функціонування ІАСБП;
- пошук, обробка і групування статистичних даних по видах економічної діяльності, прибуткових і видаткових статтях бюджету і позабюджетним фондам області;
- проведення економічного аналізу та верифікації статистичних даних для комплексу математичних моделей економіки області;
- здійснення синтезу комплексу математичних моделей економіки області в пакеті системно-динамічного моделювання PowerSim.
Основні положення дослідження:
- На основі аналізу динаміки розвитку, питомої ваги у обсязі реалізації продукції та послуг, а також надходжень податкових платежів обґрунтовано види економічної діяльності для моделювання економіки Харківської області: сільське господарство, мисливство, лісове господарство; нафтохімічна та енергетична промисловість; виробництво харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів; виробництво машин та устаткування; будівництво; торгівля, ремонт автомобілів, побутових виробів та предметів особистого вжитку; діяльність транспорту та зв’язку; фінансова діяльність та послуги.
Рис. 1. Структура податкових надходжень за обраними для моделювання ВЕД у Харківській області за 2009 р.: 1 — сільське господарство, мисливство, лісове господарство; 2 — нафтохімічна та енергетична промисловість; 3 — виробництво харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів; 4 — машинобудування; 5 — будівництво; 6 — торгівля; ремонт автомобілів, побутових виробів та предметів особистого вжитку; 7 — діяльність транспорту та зв'язку; 8 — фінансова діяльність та послуги; 9 — інші види економічної діяльності.
- Здійснено параметризацію підмоделей реального сектора економіки Харківської області, моделей фінансового та суспільного секторів та моделі бюджетного процесу, які є складовими загальної імітаційної моделі Харківської області.
- Розроблено сценарії бюджетного процесу для Харківської області залежно від динаміки ставок головних податків: базовий сценарій, сценарій прискореного зниження податку на прибуток, сценарії прискореного зниження податку на додану вартість, сценарій підвищення податку на дохід фізичних осіб.
- Здійснено імітацію сценаріїв бюджетного процесу у Харківській області за 2012 р. і показано, що за результуючим рангом показників бюджетного процесу найкращим є сценарій підвищення податку на дохід фізичних осіб, проте він має негативні соціальні наслідки щодо зайнятості та зниження податку на прибуток.
- Сформульовано основні напрямки удосконалення імітаційної моделі підтримки бюджетного процесу стосовно моделювання реального і фінансового сектору та моделювання населення. Зокрема, доведено необхідність включення довгострокових кредитів та інвестицій, у т.ч. іноземних, до відповідних блоків моделі, а також інноваційної діяльності.