Технічно запущений із 01.07.2019 р. конкурентний ринок електричної енергії виявився економічно неготовим до функціонування в умовах українських реаліях.
Для всіх сегментів, окрім РДД, ринок запустився в умовах жорстких цінових обмежень, які з огляду на високу сконцентрованість ринку із сторони пропозиції змушували оптових продавців маніпулювати обсягами торгівлі, а оптових покупців неминуче пристосовуватися до них. Вилучення електроенергії АЕС із вільного обороту спонукало до дефіциту електроенергії в позапіковий період особливо в ТЗ ОЕС Україна. Однак, є й позитивні моменти: відкриття імпорту електроенергії в ТЗ Бурштинський острів дозволило забезпечити профіцитність цієї торгової зони. Ціни електроенергії поступово зростала до верхньої межі до кінця місяця.
Для участі в РДН та ВДР оптові покупці електроенергії мають забезпечити достатній обсяг коштів на рахунках ЕСКРОУ. Означене знижує обсяг вільних оборотних коштів у розпорядженні постачальників електроенергії та змушує вдаватися їх до жорстких заходів по відношенню до своїх покупців.
Окрім суттєвих кон’юнктурних диспропорцій та маніпулювання ринковою владою оптовими продавцями, ринок електроенергії стикнувся із достатністю балансових потужностей, що змушувало національного ОСП вдаватися до аварійних команд на БР, внаслідок чого було навіть порушено гідротехнічний режим роботи ГЕС. ПрАТ «Укренерго» пояснювало такі наслідки роботи БР відсутністю ринку допоміжних послуг в Україні.
Занепокоєння учасників ринку викликав також сегмент «зеленої» енергетики. Призупинка судом тарифів ПрАТ «Укренерго» на 2 друге півріччя 2019 року унеможливила розрахунки за електроенергію, вироблену із ВДЕ. Внаслідок чого розвиток альтернативної електроенергетики в Україні опинився під загрозою. Однак, вже 01.08.2019 року ухвалу рішення суду першої інстанції було скасовано (але не для всіх підприємств-оптових покупців електроенергії!), внаслідок чого розрахунки за «зелену» електроенергію липня 2019 р. почалися вже в серпні 2019 р.
Стрімке зростання цін викликало обурення у високо електромістких підприємств України, працівники яких вийшли на мітинги з метою підтримки конкурентоспроможності своїх підприємств.
Відтак, Україна «встрибнула» в конкурентний ринок електроенергії, маючи висококонцентровану пропозицію та низькоманеврову енергосистему, що відобразилося в цінових маніпуляціях та кон’юнктурних диспропорціях на ринку. Означені факти складають ризики операційної енергетичної безпеки, а з огляду на фізичну зношеність, низьку енергоефективність, вузьку диверсифікованість, екологічну невідповідність та географічну ізольованість енергосистеми – ризики стратегічної енергетичної безпеки.
Вирішувати проблему вже доведеться в нових ринкових умовах, й це вимагає невідкладних дій, адже літній період характеризується найнижчим навантаження в енергосистемі та найвищим рівнем виробництва електроенергії з ВДЕ. Зміна погодних умов збільшить навантаження в енергосистемі, а отже, й загострить ринкові проблеми.
В якості короткотермінових термінових дій на ринку електроенергії України можна запропонувати:
- запровадження обов’язкової довгострокової торгівлі фізичною електроенергією у виді електронних аукціонів із поступовим переходом до повноцінного фінансового ринку електроенергії;
- повномасштабна участь АЕС та ГЕС та Гарантованого покупця на РДН із одночасним запровадженням раннього часу закриття воріт для цих гравців;
- запровадження централізованої диспетчеризації на БР.
У той же час треба усвідомлювати, що впровадження нової моделі ринку електроенергії вже неминуче викликає зростання цін на електроенергію для населення. Хоча в умовах реалізації другого заходу таке зростання може бути мінімальним, а низька питома вага електроенергії в житлово-комунальних витратах не призведе до енергетичного шоку населення.
Завантажити матеріали