МОНІТОРИНГ І КОМЕНТАРІ ДО НОРМАТИВНО-ПРАВОВИХ АКТІВ У СФЕРІ РЕГУЛЯТОРНОЇ ПОЛІТИКИ (листопад 2017 р.)
В рамках щомісячного моніторингу проаналізовано найбільш суттєві зміни регуляторної політики у зв’язку з прийнятими протягом листопада 2017 р. нормативно-правовими актами центральних органів виконавчої влади.
В реєстраційній сфері основними нововведеннями були наступні:
- затверджено Порядок ведення Єдиного державного реєстру витратомірів - лічильників та рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку (Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів — лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв’язку» від 22 листопада 2017 р. № 891);
- затверджено план заходів з впровадження системи проведення логічного та арифметичного контролю декларацій та модернізації програмно-апаратного комплексу інформаційно-телекомунікаційної системи “Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування” (Розпорядження Кабінету Міністрів України «Про затвердження плану заходів з впровадження системи проведення логічного та арифметичного контролю декларацій та модернізації програмно-апаратного комплексу інформаційно-телекомунікаційної системи “Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» від 8 листопада 2017 р. № 787-р).
В сфері адміністративних послуг, дозволів та ліцензування прийнято наступні нововведення:
- врегулювано питання надання адміністративних послуг органами виконавчої влади в частині встановлення плати за видачу документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України членам екіпажів літаків (Постанова Кабінету Міністрів України «Про встановлення вартості адміністративної послуги за оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого) та обмін посвідчення члена екіпажу» від 22 листопада 2017 р. № 892);
- затверджено форми заяв для отримання роботодавцем дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства, продовження строку дії такого дозволу та внесення змін до нього (Розпорядження Кабінету Міністрів України «Про затвердження форм заяв для отримання роботодавцем дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства, продовження строку дії дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства, внесення змін до дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства» від 15 листопада 2017 р. № 858).
Змінами в сфері зовнішньоекономічної діяльності схвалено рішення про запровадження з 1 лютого 2018 року обов’язковості використання підприємствами і держорганами інформаційної системи «єдине вікно» (Постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 25 травня 2016 р. № 364» від 22 листопада 2017 р. № 878).
В розділі «Практика дерегулювання економіки в Україні»:
1) анонсовано про впровадження в Україні системи електронної взаємодії між державними реєстрами «Трембіта» за естонським зразком, яка дасть можливість громадянам України знати, хто з чиновників, коли і з якою метою цікавився їхніми персональними даними;
2) проаналізовано результати міжнародного рейтингу «Paying Taxes-2018». Зазначено, що Україна піднялася на 43 позиції та порівняно дані України та країн ЄС, щодо кожного з чотирьох показників рейтингу (загальна податкова ставка, час, що витрачається суб'єктами господарювання на сплату податків, кількість платежів, простота відшкодування ПДВ і коригування корпоративного податку (податку на прибуток);
3) наголошено на створенні Міністерством економічного розвитку і торгівлі України офіційного порталу Програми ЄС з підтримки малого і середнього бізнесу в Україні – cosme.me.gov.ua, який містить інформацію для малого та середнього бізнесу щодо можливостей виходу на нові ринки та обміну досвідом з ЄС для вдосконалення внутрішніх бізнес-процесів.
В розділі «Перспективне законодавство» наведено проекти регуляторних актів, дія яких направлена на дерегулювання різних сфер економіки України, а саме:
- сфера аграрної політики та продовольства України (Проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо удосконалення механізмів збереження ґрунтів та економічного стимулювання відтворення їх родючості» від 01.11.2017 р. та Проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо підвищення прозорості при погодженні документації із землеустрою та врегулювання інших питань у сфері землеустрою» від 29.11.2017 р.)
- сфера контрольно-перевірочної діяльності (Проект Закону України «Про основні засади діяльності органів державного фінансового контролю» від 02.11.2017 р.);
- сфера податково-бюджетної та митної політики (Проект Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» № 6776-д від 14.11.2017р. та Проект Закону України «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо дерегуляції певних видів господарської діяльності, контроль за провадженням яких здійснюється органами доходів і зборів» № 7241-1 від 10.11.2017 р.);
- банківська сфера (Проект Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо створення та ведення Кредитного реєстру Національного банку України та вдосконалення процесів управління кредитними ризиками банків» № 7114-д від 15.11.2017 р.).
Оцінка проведення АРВ законодавчих актів (розділ 4 моніторингу) свідчить про наявність позитивної тенденції щодо якості проведення АРВ нормативно-правових актів центральних органів виконавчої влади. В листопаді 2017 р. було розроблено 64 проекти регуляторних актів 23 центральними органами виконавчої влади. Можна зазначити, що загальна якість аналізу за останній квартал значно покращилась, про що свідчить наявність АРВ до всіх розроблених проектів та врахування більшої частини складових, передбачених чинною методикою, в процесі оцінювання. Всі АРВ розроблені за новою методикою, проте спостерігається ситуація оприлюднення АРВ на сайті Державної регуляторної служби при відсутності його на офіційному сайті органу розробника, що не відповідає чинному законодавству.
Завантажити моніторинг